Wednesday, July 17, 2024
51.0°F

Columbia Falls summer swim team wins title at Choteau

| June 19, 2024 7:55 AM

The Columbia Falls Swim team took the first-place title at Choteau last weekend.  The Wildcats brought 42 swimmers to the meet and won with a score of 1,005 points (361 points above second place).

“We had so many very tough swims and great races this weekend. The sportsmanship of our team was obvious to both me and the coaches of other teams and for that I’m really proud.  

“Everyone has collectively raised the intensity and performance level of this team and we are now really starting to feel the impact of executing the process.  

“We are showing up for our races, closing races and really learning how to be good, humble competitors. This is why in three weeks we have crowned 12 different athletes with 17 high point awards. I am excited to see how this team’s willingness to improve will progress through the season,” coach Kyle Babcock said.



High Point Award Swimmers from the meet include:

Boys 8 and under: Raef Edwards

Boys 9/10: Grady Talbot 

Girls 9/10: Hadley Edwards

Boys 11/12: Fjord Borgen

Girls 11/12: Payson Scribner 

Boys 13/14: Brayden Hull



Relay Results

Boys 8 & under

100m free 1st: E. Alley, V. Francischetti, H. Parsons, J. McClure

Mixed 8 & under

100m free 1st: Ma. Schultz, L. Borgen, M. Hull, R. Edwards

100m free 4th: Mi. Schultz, H. Roe, S. Eastham, B. Watkins

Boys 9/10

100m free 1st: W. McClure, R. Watkins, L. Slaybaugh, G. Talbot

100m medley 1st: R. Watkins, L. Slaybaugh, G. Talbot, W. McClure

Mixed 9/10

100m free 1st: B. Bigelow, H. McClure, T. Roe, H. Edwards

Girls 11/12

100m free 2nd: H. Bigelow, E. Parsons, Q. Roe, N. Watkins

100m medley 2nd: H. Bigelow, E. Parsons, Q. Roe, N. Watkins

Mixed 11/12

100m free 1st: F. Borgen, Q. Babcock, K. Daniels, P. Scribner

100m medley 1st: F. Borgen, Q. Babcock, K. Daniels, P. Scribner

Boys 13/14

100m free 1st: A. Daniels, J. Kuntz, T. Borgen, B. Hull

100m medley 1st: A. Daniels, J. Kuntz, T. Borgen, B. Hull





Individual Results for High Point Swimmers in Each Age Group 

Boys 8 & Under:

Raef Edwards: 100m IM - 1st, 25m breast - 1st, 25m back - 1st

Mack Schultz: 50m free - 1st, 25m back - 2nd, 25m fly -2nd

Girls 8 & Under:

Loxley Borgen: 25m free - 3rd, 50m free - 2nd, 25m back - 1st

Mariah Hull: 25m free - 4th, 50m free - 4th, 

Boys 9/10

Grady Talbot: 100m IM - 1st, 100m free - 1st, 50m fly - 1st

Rowdy Watkins: 100m IM - 3rd, 100m free - 5th, 50m fly - 4th

Girls 9/10

Hadley Edwards: 50m free - 1st, 50m breast - 1st, 50m back - 1st

Teagan Roe: 100m IM - 2nd, 50m breast - 6th, 50m back - 3rd

Quora Roe: 100m free - 7th, 50m fly - 3rd

Boys 11/12

Fjord Borgen: 50m free - 2nd, 100m free - 1st, 50m back - 1st

Quinton Babcock: 200m free - 1st, 50m free - 3rd, 50m breast - 2nd

Alex Daniels: 200m free - 2nd, 50m free - 5th, 50m breast - 5th

Girls 11/12

Payson Scribner: 50m free - 1st, 50m back - 1st, 50m fly - 1st

Kaitlyn Daniels: 50m free - 3rd, 50m breast - 4th, 50m fly - 2nd

Boys 13/14

Brayden Hull: 200m free - 2nd, 50m free - 1st, 100m free - 1st

Javen Kuntz: 50m free - 3rd, 100m free - 2nd, 50m breast - 1st

Talon Borgen: 200m free - 3rd, 50m breast - 2nd, 50m fly - 2nd

Girls 13/14

Morgan Talbot: 100m breast - 4th, 100m free - 4th, 100m back - 1st