Saturday, June 25, 2022
66.0°F

Track nabs a pair of second-place finishes at ARM

by Hungry Horse News
| May 4, 2022 1:00 AM

Both Columbia Falls boys and girls track teams took second place at the Whitefish ARM meet last week.

The girls had firstplace finishes from Ally Sempf, who won the 200 and sister Hannah Sempf, who won the pole vault.

On the boys’ side, Jace Duval won the 100 with .03 seconds to spare. Malaki Simpson won the

200 and Hayden Mohr-Mead won the 300 hurdles.

The boys also won the

400 relay.

Other notable performances included a second place finish in the

400 relay for the girls. Courthey Hoerner was second in the 3,200 and Madeline Stutsman was second in the discus.

Rebekah Walker continues to do well, taking second in the pole vault and triple jump.

On the boys’ side, Logan Peterson was second in the 3,200 and Duval took second in the long jump.

Whitefish won the girls title; Bigfork the boys.

Complete results below:

Whitefish ARM Invitational Saturday GIRLS Team scores — Whitefish 151; Columbia Falls 94; Bigfork 84; Havre 71; Polson 30; Hot Springs 30; Libby 28; Thompson Falls

19; Plains 18; Troy 1.

100 – 1, Brooke Zetooney, Whitefish,

12.93. 2, Kaydance Reiter, Havre, 13.03. 3, Katelyn Christensen, Hot Springs, 13.26. 4, Ally Sempf, Columbia Falls, 13.27. 5, Alexis Green, Columbia Falls, 13.40. 6, Rachael Wilmot, Whitefish, 13.47.

200 – 1, Ally Sempf, Columbia Falls,

26.41. 2, Brooke Zetooney, Whitefish,

26.46. 3, Kaydance Reiter, Havre, 26.74. 4, Katelyn Christensen, Hot Springs, 27.24. 5, Rachael Wilmot, Whitefish, 27.34. 6, Rylee Boltz, Libby, 27.60.

400 – 1, Hailey Ells, Whitefish, 59.83. 2, Rachael Wilmot, Whitefish, 1:03.99. 3, Danika Bucklin, Bigfork, 1:05.23. 4, Hannah Ayers, Bigfork, 1:05.48. 5, Tommye Kelly, Whitefish, 1:05.76. 6, Chloe Shennum, Havre, 1:09.38.

800 – 1, Isabelle Cooke, Whitefish,

2:28.64. 2, Hailey Gingery, Havre, 2:34.39.

3, Kellie Klepper, Whitefish, 2:34.52. 4, Margaret Pulsifer, Whitefish, 2:37.16. 5, Ashtyn Wagner, Polson, 2:37.17. 6, Olivia Genovese, Whitefish, 2:38.63.

1600 – 1, Hailey Gingery, Havre, 5:38.64.

2, Ashtyn Wagner, Polson, 5:47.29. 3, Claire Jensen, Bigfork, 5:58.34. 4, Faith Palmer, Thompson Falls, 6:00.64. 5, Adison Carlson, Polson, 6:01.64. 6, Julia Martin, Columbia Falls, 6:04.82.

3200 – 1, Halle Heninger, Polson,

12:52.12. 2, Courtney Hoerner, Columbia Falls, 13:15.51. 3, Faith Palmer, Thompson Falls, 13:23.08. 4, Hazel Gawe, Whitefish, 13:38.89. 5, Jayla Meldrum, Havre, 14:08.15. 6, Erika Dowling, Bigfork,

14:30.07.

100 hurdles – 1, Maeve Ingelfinger, Whitefish,

16.44. 2, Hailey Ells, Whitefish, 16.73.

3, Lily Tanko, Bigfork, 17.12. 4, Kyanna Jarvis, Havre, 17.19. 5, Inga Turner, Bigfork,

17.47. 6, Bergen Fortner, Libby, 17.96.

300 hurdles – 1, Maeve Ingelfinger, Whitefish, 49.92. 2, Aurora Smith, Libby, 51.42. 3, Bergen Fortner, Libby, 52.57. 4, Sadie Filius, Havre, 52.82. 5, Emma Gillen, Havre, 52.89.

6, Rebekah Walker, Columbia Falls, 53.68.

400 relay – 1, Whitefish ‘A’ 50.75. 2, Columbia Falls ‘A’ 51.30. 3, Bigfork ‘A’ 51.51.

4, Havre ‘A’ 52.86. 5, Libby ‘A’ 54.36.

1600 relay – 1, Whitefish ‘A’ 4:15.31. 2, Havre ‘A’ 4:30.53. 3, Polson ‘A’ 4:39.20. 4, Thompson Falls ‘A’ 4:48.80. 5, Plains ‘A’

5:01.31. 6, Columbia Falls ‘A’ 5:07.73.

High jump – 1, Rylee Boltz, Libby, 5-00.

2, Hailey Ells, Whitefish, 4-10. 3, Kyanna Jarvis, Havre, J4-10. 4, Hattie Neesvig, Thompson Falls, J4-10. 5, Inga Turner, Bigfork,

4-08. 6, Trinity Riffle, Thompson Falls,

J4-08.

Pole vault – 1, Hannah Sempf, Columbia Falls, 9-06. 2, Rebekah Walker, Columbia Falls, 8-06. 3, Julia Martin, Columbia Falls,

8-00. 4, Hanna Gawe, Whitefish, J8-00. 5, Taleah Hernandez, Polson, J8-00. 6, Georgia Morrell, Whitefish, J8-00.

Long jump – 1, Inga Turner, Bigfork,

15-02.50. 2, Macee May, Havre, 14-10. 3, Hanna Gawe, Whitefish, J14-10. 4, Alexis Green, Columbia Falls, J14-10. 5, Tommye Kelly, Whitefish, 14-09.50. 6, Izzy Tunison, Troy, 14-04.50.

Triple jump – 1, Erin Wilde, Whitefish, 32--

10.50. 2, Rebekah Walker, Columbia Falls,

31-08. 3, Courtney Hussion, Columbia Falls,

31-03. 4, Hannah Ayers, Bigfork, J31-03. 5, Madison Chappius, Bigfork, 31-00. 6, Ilah McKenzie, Columbia Falls, J31-00.

Shot put – 1, Scout Nadeau, Bigfork, 36--

  1. 2, Katelyn Christensen, Hot Springs, 34--

05.50. 3, Alexis Deming, Plains, 33-09.50.

4, Drew Steele, Whitefish, 32-03. 5, Brooke Zetooney, Whitefish, 31-08. 6, Madison Chappius, Bigfork, 31-03.

Discus – 1, Alexis Deming, Plains, 113--

  1. 2, Madeline Stutsman, Columbia Falls,

107-09. 3, Scout Nadeau, Bigfork, 98-08. 4, Katelyn Christensen, Hot Springs, 97-02. 5, Sheridan Black, Columbia Falls, 90-10. 6, Ellie Stutsman, Columbia Falls, 86-09.

Javelin – 1, Zoey Albert, Bigfork, 113--

  1. 2, Katelyn Christensen, Hot Springs,

110-10.50. 3, Madison Chappius, Bigfork,

105-07. 4, Sheridan Black, Columbia Falls,

99-11. 5, Callie Gembala, Bigfork, 96-08.50.

6, Madeline Stutsman, Columbia Falls, 96--

06.50.

BOYS Team scores — Bigfork 151; Columbia Falls 98; Whitefish 82; Havre 72; Libby

56; Thompson Falls 24; Browning 16; Hot Springs 8; Polson 8; Troy 6; Plains 6.

Individual

100 — 1, Jace Duval, Columbia Falls,

11.64. 2, Joseph Farrier, Bigfork, 11.67. 3, Kasen Day, Libby, 11.72. 4, Malaki Simpson, Columbia Falls, 11.75. 5, Brisbin Reiter, Havre, 11.81. 6, Trevor Hill, Bigfork, 11.83.

200 – 1, Malaki Simpson, Columbia Falls,

23.02. 2, Jace Duval, Columbia Falls, 23.27.

3, Kasen Day, Libby, 23.50. 4, Brayden Kimberling, Havre, 23.72. 5, Finley Sundberg, Columbia Falls, 23.92. 6, Ryan Bucher, Thompson Falls, 24.16.

400 – 1, Ryan Bucher, Thompson Falls,

52.81. 2, Shane Patacsil, Havre, 53.58. 3, Barrett Garcia, Whitefish, 53.88. 4, Jack Phelps, Columbia Falls, 54.21. 5, Maddox Mater, Bigfork, 54.41. 6, Gabe Lund, Whitefish, 54.76.

800 – 1, Jack Jensen, Bigfork, 2:03.02.

2, Caleb Tomac, Havre, 2:05.83. 3, Trevor Grant, Troy, 2:07.43. 4, Brody Henry, Havre,

2:07.65. 5, William Hyatt, Thompson Falls,

2:07.94. 6, Noah Roberts, Polson, 2:12.36.

1600 – 1, Jeremy Bockus, Browning,

4:37.50. 2, Caleb Tomac, Havre, 4:39.65.

3, Jerdan Crawford, Browning, 4:41.19. 4, William Hyatt, Thompson Falls, 4:42.58. 5, Deneb Linton, Whitefish, 4:43.45. 6, Brody Henry, Havre, 4:49.83.

3200 – 1, Elliot Sanford, Bigfork,

10:35.56. 2, Logan Peterson, Columbia Falls, 10:36.14. 3, Jacob Henson, Whitefish, 10:39.68. 4, Nate Ingelfinger, Whitefish, 10:44.15. 5, Ethan Amick, Whitefish,

11:02.82. 6, Ryder Nollan, Bigfork, 11:24.48.

110 hurdles – 1, Isak Epperly, Bigfork,

15.81. 2, Bodie Smith, Whitefish, 16.04. 3, Cole Knopik, Bigfork, 17.24. 4, Mason Elliott, Plains, 17.92. 5, Quincy Styles-Depoe, Hot Springs, 18.18. 6, Hayden Mohr-Mead, Columbia Falls, 18.26.

300 hurdles – 1, Hayden Mohr-Mead, Columbia Falls, 44.69. 2, Cole Knopik, Bigfork,

45.59. 3, Jacob Herring, Havre, 45.91. 4, Chayse Hartley, Libby, 46.27. 5, Mason Elliott, Plains, 47.40. 6, Quincy Styles-Depoe, Hot Springs, 48.14.

400 relay – 1, Columbia Falls ‘A’ 44.12.

2, Bigfork ‘A’ 45.44. 3, Whitefish ‘A’ 45.88.

4, Thompson Falls ‘A’ 46.11. 5, Havre ‘A’

46.17. 6, Polson ‘A’ 46.77.

1600 relay – 1, Whitefish ‘A’ 3:35.64. 2, Bigfork ‘A’ 3:39.00. 3, Havre ‘A’ 3:41.66. 4, Columbia Falls ‘A’ 3:46.42. 5, Libby ‘A’

3:46.75. 6, Hot Springs ‘A’ 3:56.56.

High jump – 1, George Bucklin, Bigfork,

6-04. 2, Trey Andersen, Libby, 6-00. 3, Levi Taylor, Bigfork, 5-10. 3, Elliot Sanford, Bigfork, 5-10. 5, Gabe Menicke, Whitefish,

5-08. 6, Jesse Claridge, Thompson Falls,

5-06. 6, Breck Ferris, Thompson Falls, 5-06. Pole vault – 1, Dawson Rose, Libby, 12--

  1. 2, Tristen Herd, Bigfork, 11-06. 3, Colton Sevesind, Columbia Falls, 11-00. 4, Kyle Lawson, Hot Springs, 10-06. 5, Jordan Betts, Bigfork, J10-06. 6, Jerrod Anderson, Bigfork, J10-06.

Long jump – 1, George Bucklin, Bigfork,

21-01.50. 2, Jace Duval, Columbia Falls,

20-07. 3, Drifter Skillicorn, Polson, 20-01.

4, Levi Peterson, Bigfork, 20-00. 5, Breck Ferris, Thompson Falls, 19-09.50. 6, Vadim Abramchuk, Whitefish, 19-09.

Triple jump – 1, Gabe Menicke, Whitefish,

45-04. 2, Kale VanCampen, Havre, 41-05.

3, Orion Thivierge, Havre, 40-03.50. 4, Trey Andersen, Libby, 39-05. 5, Morgan Kyle, Whitefish, 39-02.50. 6, Wyatt Barnes, Bigfork, 39-00.

Shot put – 1, Talon Holmquist, Whitefish,

53-06. 2, Cy Stevenson, Libby, 47-09.50.

3, Levi Taylor, Bigfork, 47-00. 4, Braeden Guse, Bigfork, 44-11.50. 5, Brock Fisher, Columbia Falls, 42-11.50. 6, Lane Voermans, Columbia Falls, 42-11.

Discus – 1, Talon Holmquist, Whitefish,

144-01. 2, Braeden Guse, Bigfork, 135-00.

3, Brock Fisher, Columbia Falls, 129-00. 4, Lane Voermans, Columbia Falls, 126-08. 5, David Beck, Libby, 118-07. 6, Joseph Farrier, Bigfork, 118-03.

Javelin – 1, Joseph Farrier, Bigfork, 145--

  1. 2, Zachary Monk, Havre, 145-04. 3, Trent Riddel, Libby, 144-00. 4, Elijah Thorness, Bigfork, 137-10. 5, Dennis Shestak, Whitefish, 133-00. 6, Justin Rosgaard, Havre, 131-08.

photo

The Wildcats did well in the relay. Here, Malaki Simpson leads the charge. (Whitney England photo)

Recent Headlines