Saturday, June 25, 2022
66.0°F

Girls take second at Iceberg Invite at home

by Hungry Horse News
| April 27, 2022 1:00 AM

The Columbia Falls girls track team took second at the Iceberg Invitational at home Saturday. The boys were fifth.

Siri Erickson won the 3,200 with a 12:11.45. Julia Martin was fourth and Courtney Hoerner was fifth. Rebekah Walker took third in the

300 hurdles with a 51.76. Alexis Green was second in the long jump with a leap of 15-9 ½. Walker took third in the triple jump with a 32-4 ½.

On the boys’ side, they took second in the 400 relay with a 44.8.

Brock Fisher was fourth in the discus with a throw of 127-11.

At the Corvallis meet Thursday the girls were third and the boys were fifth. Ally Sempf was second in the 200 with

a 27.21. Erickson won the 1,600 and the 3,200 with times of 5:28.03 and

12:54.20 respectively. Hannah Sempf tied for first in the pole vault with a leap of 9-06 and Green won the triple jump with a 33-06.25.

Jace Duval was third in the long jump with a

19-10.50 for the boys.

The squads were schedule to compete in the Top 10 meet in Missoula Tuesday after presstime and then they travel to the Whitefish ARM meet Saturday.

Iceberg Invitational Saturday, Columbia Falls BOYS Team scores — 1, Frenchtown 117; 2, Whitefish 112; 3, Hamilton 106; 4, Eureka

41; 5, Columbia Falls 39; 6, Libby 37; 7, East Helena 29; 8, Browning 22; 9, Stevensville

16; 10, Corvallis 5; 11, Polson 3.

100 — 1, Carter White, Ftn, 11.05; 2, Kaeden Sager, EH, 11.35; 3, Kasen Day, Lib,11.54; 4, Tyson Bauder, Ham, 11.58; 5, Evan Ellington, Ftn, 11.70; 6, Gabe Menicke, Wfh, 11.70.

200 — 1, Kaden Sager, EH, 23.38; 2, Malaki Simpson, CF, 23.73; 3, Max Cianflone, Ham, 23.87; 4, Kasen Day, Lib, 23.93; 5, Isaiah Running Rabbit, Brw, 24.15; 6, Trevor Held, EH, 24.33. 400 — 1, Garrett Schmill, Ftn, 52.13; 2, Jeremy Bockus, Brw, 52.25; 3, Carson Komac, Eur, 52.97; 4, Gabe Lund, Wfh, 54.70;

5, Ephram Apedaile, Ham, 55.29; 6, Azure Stolte, Wfh, 55.33.

800 — 1, Colter Kirkland, Ham, 1:59.39;

2, Jeremy Bockus, Brw, 2:01.58; 3, Barrett Garcia, Wfh, 2:03l.99; 4, Colter Purcell, Ham, 2:04.82; 5, Jack Phelps, CF, 2:17.06;

6, Logan Peterson, CF, 2:19.39.

1,600 — 1, Jakob Hansen, Ftn, 4:42.80;

2, Jacob Henson, Wfh, 4:46.00; 3, Wyatt Ehredt, Ftn, 4:49.60; 4, Harrison Silverio, Ham, 4:50.73; 5, Nate Ingelfinger, Wfh,

4:53.00; 6, Ethan Amick, Wfh, 4:58.20.

3,200 — 1, Deneb Linton, Wfh, 10:26.712, Jacob Henson, Wfh, 10:27.45; 3, Carver Tison, Ham, 10:56.16; 4, Wyatt Ehredt, Ftn,

11:14.20; 5, Ethan Amick, Wfh, 11:17.09; 6, Quinn Clark, CF, 11:27.27.

110 hurdles — 1, Bodie Smith, Wfh,

15.96; 2, Brody Hardy, Ftn, 16.84; 3, Elijah Sailer, Ftn, 16.86; 4, Connor Michaud, Ftn,

17;23; 4, Jacob Buckingham, Eur, 17.43; 5, Nate Davis, Cor, 17.50.

300 hurdles — 1, Bodie Smith, Wfh,

43.12; 2, Spencer Cruse, Ham, 43.67; 3, Jacob Buckingham, Eur, 44.93; 4, Hayden Mohr-Mead, CF, 44.97; 5, Brody Hardy, Ftn,

45.17; 6, Nate Davis, Cor, 45.97.

400 relay — 1, Hamilton 44.45; 2, Columbia Falls 44.88; 3, Whitefish 45.66; 4, East Helena 45.76; 5, Browning 46.95; 6, Eureka

47.33.

1,600 relay — 1, Whitefish (Bodie Smith, Gabe Lund, Barrett Gardia, Gabe Menicke)

3:36.25; 2, Evan Ellington, Ftn, 3:37.04; 3, Hamilton 3:44.92; 4, Columbia Falls 3:4.88;

5, Browning 3:52.40; 6, Polson 3:55.95.

Discus — 1, Andrew Burrows, Ham, 144--

8; 2, Tolan Holmquist, Wfh, 141-2 ½; 3, Lane Voermans, CF, 129-8; 4, Brock Fisher, CF,

127-11; 5, Remington DeVantier, Cor, 122--

-3; 6, Beau Boudreaux, Ftn, 121-1.

Javelin — 1, Kellan Beller, Ste, 171-2; 2, Tyson Rostad, Ham, 164-11; 3, Carson Komac, Euyr, 159-0; 4, Joseph Kindel, Eur,

152-8; 5, Brogan Gard, Ste, 136-9; 6, Jackson Jessop, Ham, 135-0.

Shot put — 1. Talon Holmquist, Wfh,

52-- 8; 2, Cy Stevenson, Lib, 47-5; 3, Andrew Burrows, Ham, 45-8; 4, Hunter Gum, Ste, 45-4; 5, Beau Boudreaux, Ftn, 44-0; 6, Bryce Weidow, Cor, 43-11.

High jump — 1, Caleb Utter, Eur, 5-10; 2, Trey Andersen, Lib, 5-10; 3, Cale White, Ftn,

5-10; 4, Devin Shelton, Ftn, 5-8; 5, Gabe Menicke, Wfh, 5-8; 6, Jace Duval, CF, 5-6.

Long jump — 1, Carter White, Ftn, 22-6 ½; 2, Bodie Smith, Wfh, 20-6; 3, Trevor Held, EH, 20-3 ½; 4, Gabe Menicke, Wfh,

20-3; 5, Drifter Skillicorn, Pol, 20-2; 5, Morgan Kyle, Wfh, 19-10.

Triple jump — 1, Carter White, Ftn, 42-2 ½; 2, Cale White, Ftn, 39-4; 3, Kellen Klimpel, Ftn, 38-10; 4, Hudson Bain, Ham, 37-11 ½; 5, Greysen

Thompson, Lib, 37y-5 ½; 6, Trey Andersen, Lib, 37- ½.

Pole vault — 1, Taylor Searles, Ham, 14-1;

2, Dawson Rose, Lib, 12-6; 3, Caleb Utter, Eur, 12-6; 4, Jack Ellis, Ham, 12-6; 5, Colter Kirkland, Ham, 12-0; 6, Andrfw Carmody, Ham, 12-0.

GIRLS Team scores — 1, Whitefish 161; 2, Columbia Falls 73 ½; 3, Eureka 57; 4, Frenchtown 46 ½; 5, Corvallis 39; 6 (tie), Libby and Hamilton, 35; 8, Polson 32; 9, Stevensville

23; 10, Browning 16; 11, East Helena 8.

100 — 1, Hailey Ells, Wfh, 13.22; 2, Maya Carvey, Eur, 13.465; 3, Malea Pemberton, Wfh, 13.53; 4, Ally Sempf, CF, 13.54;

5, Teagan Wigen, EH, 13.62; 6, Madison Caruthers, Lib, 13.64.

200 — 1, Claire Hutchison, Ste, 27.12; 2, Rachael Wilmot, Wfh, 27.79; 3, Rylee Boltz, Lib, 27.9; 4, Tommye Kelly, Wfh, 28.67; 5, Teagan Wigen, EH, 28.80; 6, Elise Kzaley, Ftn, 28.84.

400 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 61.38; 2, Claire Hutchison, Ste, 62.00; 3, Rylee Boltz, Lib, 62.33; 4, Ally Sempf, CF, 62.86; 5, Rachael Wilmot, Wfh, 62.95; 6, Lily Apendaile, Ham, 65.99.

800 — 1, Ashtyn Wagner, Pol, 2:35.83;

2, Adison Carlson, Pol, 2:41.78; 3, Halle Heninger, Pol, 2:42.61; 4, Kara Iron Heart, Brw, 2:42.92; 5, Kellie Klepper, Wfh,

2:43.51; 6, Margaret Pulsifer, Wfh, 2:44.76.

1,600 — 1, Kiara Iron Heart, Brw,

5:47.0; 2, Lucy Reynolds, Eur, 5:50.3; 3, Paetra Cooke, Wfh, 5:52.2; 4, Kinga Kari, Ham,

5:53.8; 5, Hannah Sempf, CF, 5:54.6; 6, Rylee Brackman, Ham, 5:56.4.

3,200 — 1, Siri Erickson, CF, 12:11.45;

2, Morgan Grube, Wfh, 12:35.43; 3, Paetra Cooke, Wfh, 13:02.29; 4, Julia Martin, CF,

13:12.92; 5, Courtney Hoerner, CF, 13:17.32;

6, Maeve Ingelfinger, Wfh, 13:25.79.

100 hurdles — 1, Hailey Ells, Wfh, 16.81;

2, Maeve Ingelfinger, Wfh, 17.12; 3, Kristina Shestak, Wfh, 17.63; 4, Remmi Stanger, Eur,

18.00; 5, Aurora Smith, Lib, 18.06; 6, Bergen Fortner, Lib, 18.37.

300 hurdles — 1, Maeve Ingelfinger, Wfh,

49.80; 2, Bergen Fortner, Lib, 51.54; 3, Rebekah Walker, CF, 51.76; 4, Aurora Smith, Lib, 52.91; 5, Julia Siefert, Ham, 53.56; 6, Lucy Reynolds, Eur, 53.61.

400 relay — 1, Whitefish (Hailey Ells, Malea Pemberton, Erin Wilde, Brooke Zetooney)

51.66; 2, Eureka 53.61; 3, Frenchtown 55.67; 4, Hamilton 58.10; 5, Browning

59.48.

1,600 relay — 1, Whitefish (Rachael Wilmot, June Callaway, Margaret Pulsifer, Paetra Cooke) 4:35.97; 2, Polson 4:39.40; 3, Hamilton 4:43.90; 4, Eureka 4:52.34; 5, Corvallis

5:07.34; 6, Columbia Falls 5:19.73. Discus — 1, Kayla Botkin, Ftn, 122-10; 2, Madison Lewis, Cor, 115-1; 3, Ayda Griffin, Ham, 106-8; 4, Crystal Hazel, Ste, 105-6;

5, Madeline Stutsman, CF, 101-8; 6, Alina Brown, Cor, 98-1.

Javelin — 1, Tahnee Lewis, Cor, 103-1; 2, Jadyn Pluid, Eur, 99-0; 3, Madeline Stutsman, CF, 95-4; 4, Kara Stanger, Eur, 92-8;

5, Milana Bestor, Cor, 91-0; 6, Britta Iman, Cor, 88-10.

Shot put — 1, Madison Lewis, Cor, 39-0;

2, Sadie Smith, Ftn, 36-11 ¼; 3, Kayla Botkin, Ftn, 36-1 ½; 4, Alina Brown, Cor, 32--

8; 5, Ellie Stutsman, CF, 31-0; 6, Meredith Buhler, Cor, 30-10 ½.

High jump — 1, Erin Wilde, Wfh, 5-5 ½; 2, Remmi Stanger, Eur, 5-2; 3, Hailey Ells, Wfh,

5-2; 4, Montana Pierson, EH, 4-10; 5 (tie), Claire Hutchison, Ste, Rylee Boltz, Lib, and Ayda Griffin, Ham, 4-8.

Long jump — 1, Erin Wilde, Wfh, 16-9;

2, Alexis Green, CF, 15-9 ½; 3, Rylee Boltz, Lilb, 15-9; 4, Tommye Kelly, Wfh, 15-7;

5, Reagan Burrows, Ham, 15-1; 6, Demi Smith, Ftn, 15-0.

Triple jump — 1, Norah Schmidt, Wfh, 32--

-5; 2, Rebekah Walker, CF, 32-4 ½; 3, Reagan Burrows, Ham, 31-11; 4, Jadyn Pluid, Eur, 31-1 ¼; 5, Lily Apendaile, Ham, 30-11 ½; 6, Maddie Young, Wfh, 29-8 ½.

Pole vault — 1, Charlie Ham, Ftn, 9-6; 2, Emma McAllister, CF, 9-0; 3, Rebekah walker, CF, 9-0; 4, Kaila White, Ftn, 8-6; 5, Norah Schmidt, Wfh, 8-6; 6, (tie), Adeline Stewart, Ftn, and Courtney Hussion, CF, 8-0.

photo

Jace Duval competes in the high jump. (JP Edge photo)

photo

Hannah Sempf in the 1600 at the Iceberg Invite on Saturday. (JP Edge photo)

Recent Headlines