MatCats sending 11 to state tourney

Print Article

By JEREMY WEBER

Hungry Horse News

The MatCats will be sending 11 wrestlers to the state tournament in Billings this weekend after earning a third-place finish at the Western A Divisional tournament.

Colten McPhee picked up a 3-2 decision over Frenchtown’s Tate Jones to win the 182 weight class while Jakob Freeman was second at 205 and Taylor Gladeau came in the second in the 285 pound division. Allec Knapton also had a top-3 finish for the Cats, coming in third in the 170-pound weight class.

“We were very pleased with the outcome at divisionals. Overall, we wrestled to our seeds or better, so I was very pleased with that,” head coach Jessie Schaeffer said. “We came in as a team that was not being looked at very much and we left with out heads held high and came back with some hardware.”

Also making it to the state meet for the Cats are Orion Barta, Thomas Peters, Ayden Role, Isaac Balla, Lucas Thacker, DJ Laycock and Tommy Phelps.

For full results from the Western A Divisional tournament, read this article online at www.hungryhorsenews.com.

Western A Divisional

Saturday

At Butte Central

Team Totals

Polson 221, Frenchtown 220, Columbia Falls 169 ˝, Corvallis 150, Browning 142, Libby/Troy 140, Whitefish 126, Dillon 108, Hamilton/Darby 96 ˝, Ronan 77, Stevensville/Victor 52, Butte Central 0.

Matches

Top Eight Advance To State

103

Places

1 - Noah Huffaker of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

2 - Landen Stewart of Frenchtown

3 - Nathan Sproul of Whitefish

4 - Trevor Bartel of Ronan

5 - Mark Spencer of Corvallis

6 - Gavin Knutson of Polson

7 - Andrew Carmody of Hamilton / Darby

8 - Logan Bratch of Hamilton / Darby

Matches

1/2 - Noah Huffaker (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 33-6, Fr. over Landen Stewart (Frenchtown) 42-6, So. (Fall 5:09)

3/4 - Nathan Sproul (Whitefish) 30-12, So. over Trevor Bartel (Ronan) 4-3, So. (Fall 2:12)

5/6 - Mark Spencer (Corvallis) 19-21, Fr. over Gavin Knutson (Polson) 19-13, . (Fall 3:36)

7/8 - Andrew Carmody (Hamilton / Darby) 13-15, Fr. over Logan Bratch (Hamilton / Darby) 7-16, So. (Dec 8-5)

113

Places

1 - Walker Dyer of Frenchtown

2 - Rene Pierre of Polson

3 - Eli Warner of Frenchtown

4 - Orion Barta of Columbia Falls

5 - Jackson Carson of Whitefish

6 - Carter Moran of Whitefish

7 - Tate Hanson of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

8 - Jc Larson of Browning

8 - Hannah Hurst of Hamilton / Darby

Matches

1/2 - Walker Dyer (Frenchtown) 47-0, Jr. over Rene Pierre (Polson) 20-6, . (MD 14-1)

3/4 - Eli Warner (Frenchtown) 36-8, So. over Orion Barta (Columbia Falls) 25-19, Fr. (MD 12-3)

5/6 - Jackson Carson (Whitefish) 18-15, Jr. over Carter Moran (Whitefish) 17-17, Fr. (Dec 9-3)

7/8 - Tate Hanson (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 16-27, Fr. over Hannah Hurst (Hamilton / Darby) 18-23, Fr. (MD 11-1)

120

Places

1 - Jake Bibler of Frenchtown

2 - Buddy Doolin of Libby / Troy

3 - Kedrick Baker of Polson

4 - Nicholai Blanchard of Frenchtown

5 - Dean Kellogg of Whitefish

6 - Jimmy Schmitt of Corvallis

7 - Ashton Flamand of Browning

8 - Kellen Norman of Polson

Matches

1/2 - Jake Bibler (Frenchtown) 48-1, Jr. over Buddy Doolin (Libby / Troy) 37-11, Sr. (Dec 9-2)

3/4 - Kedrick Baker (Polson) 15-6, . over Nicholai Blanchard (Frenchtown) 26-15, So. (Fall 1:57)

5/6 - Dean Kellogg (Whitefish) 28-14, Sr. over Jimmy Schmitt (Corvallis) 25-14, Sr. (Fall 4:22)

7/8 - Ashton Flamand (Browning) 3-2, So. over Kellen Norman (Polson) 2-3, Fr. (Fall 2:20)

126

Places

1 - Dante Venema of Corvallis

2 - Trapper McAllister of Ronan

3 - Luke Huffaker of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

4 - Kellen Robbins of Stevensville / Victor

5 - Maysn Cowell of Polson

6 - Noah Cooke of Whitefish

7 - Julian Strait of Ronan

8 - Tyren Stidham of Polson

Matches

1/2 - Dante Venema (Corvallis) 40-4, Sr. over Trapper McAllister (Ronan) 15-7, So. (Fall 1:35)

3/4 - Luke Huffaker (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 32-13, Sr. over Kellen Robbins (Stevensville / Victor) 20-13, Sr. (Fall 4:12)

5/6 - Maysn Cowell (Polson) 24-11, . over Noah Cooke (Whitefish) 15-27, Fr. (Fall 0:47)

7/8 - Julian Strait (Ronan) 5-7, Fr. over Tyren Stidham (Polson) 12-9, Fr. (Fall 1:43)

132

Places

1 - Michael Golden of Hamilton / Darby

2 - Zack Morrison of Libby / Troy

3 - Adrian Garcia of Hamilton / Darby

4 - Thomas Peters of Columbia Falls

5 - Jarod Farrier of Polson

6 - Benji Opat of Corvallis

7 - Carter Brown of Corvallis

8 - Jeff Madman of Browning

Matches

1/2 - Michael Golden (Hamilton / Darby) 34-2, Sr. over Zack Morrison (Libby / Troy) 40-12, So. (Fall 0:37)

2/4 - Adrian Garcia (Hamilton / Darby) 20-6, Sr. over Thomas Peters (Columbia Falls) 26-20, . (Fall 2:23)

5/6 - Jarod Farrier (Polson) 16-13, . over Benji Opat (Corvallis) 24-11, Sr. (For.)

7/8 - Carter Brown (Corvallis) 37-13, Sr. over Jeff Madman (Browning) 19-15, Jr. (Fall 2:10)

138

Places

1 - Dakota Flannery of Whitefish

2 - Jeff Offenbecher of Libby / Troy

3 - Triston Davis of Corvallis

4 - Ayden Role of Columbia Falls

5 - Smokey Stoker of Frenchtown

6 - Allan Allsop of Corvallis

7 - Aaron Springer of Stevensville / Victor

8 - Tristan Riel of Stevensville / Victor

Matches

1/2 - Dakota Flannery (Whitefish) 38-5, Jr. over Jeff Offenbecher (Libby / Troy) 26-9, Jr. (Fall 5:56)

3/4 - Triston Davis (Corvallis) 35-12, Jr. over Ayden Role (Columbia Falls) 31-17, . (Fall 4:42)

5/6 - Smokey Stoker (Frenchtown) 22-24, So. over Allan Allsop (Corvallis) 16-12, Sr. (Fall 2:06)

7/8 - Aaron Springer (Stevensville / Victor) 8-24, Fr. over Tristan Riel (Stevensville / Victor) 7-26, Jr. (Dec 7-3)

145

1 - Trey Thompson of Libby / Troy

2 - Bridger Williams of Hamilton / Darby

3 - Randon Weidow of Corvallis

4 - Chance Kittson of Browning

5 - Caleb Pierre of Polson

6 - Peter Gibson of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

7 - Isaac Balla of Columbia Falls

8 - Carlitos Bertelsen of Whitefish

Matches

1/2 - Trey Thompson (Libby / Troy) 45-7, Jr. over Bridger Williams (Hamilton / Darby) 21-14, Jr. (Fall 3:24)

3/4 - Randon Weidow (Corvallis) 29-17, Sr. over Chance Kittson (Browning) 30-10, So. (Fall 3:28)

5/6 - Caleb Pierre (Polson) 16-14, . over Peter Gibson (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 28-19, Jr. (Fall 3:31)

7/9 - Isaac Balla (Columbia Falls) 23-32, . over Carlitos Bertelsen (Whitefish) 21-25, Jr. (Fall 3:17)

152

Places

1 - Bridger Wenzel of Polson

2 - Hunter Hoover of Libby / Troy

3 - Camren Ross of Whitefish

4 - Derrik Gasvoda of Corvallis

5 - Adam Vang of Frenchtown

6 - Tristin Lowell of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

7 - Zane Nordwick of Libby / Troy

8 - Lawrence Birdrattler of Browning

Matches

1/2 - Bridger Wenzel (Polson) 24-4, . over Hunter Hoover (Libby / Troy) 25-12, Fr. (Fall 1:49)

3/4 - Camren Ross (Whitefish) 29-15, So. over Derrik Gasvoda (Corvallis) 20-20, Jr. (Fall 1:39)

5/6 - Adam Vang (Frenchtown) 15-28, Fr. over Tristin Lowell (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 13-27, Jr. (Fall 3:46)

7/8 - Zane Nordwick (Libby / Troy) 17-24, Fr. over Lawrence Birdrattler (Browning) 14-20, So. (Dec 12-7)

160

Places

1 - Cooper Hoffman of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

2 - Kyler Pancake of Stevensville / Victor

3 - Noah Hurst of Hamilton / Darby

4 - Ryan Kipp of Browning

5 - Tucker Masters of Libby / Troy

6 - Robert Bertelsen of Whitefish

7 - Garrett Croft of Polson

8 - Kaleb Unger of Polson

Matches

1/2 - Cooper Hoffman (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 33-4, Jr. over Kyler Pancake (Stevensville / Victor) 28-5, Sr. (Fall 1:58)

3/4 - Noah Hurst (Hamilton / Darby) 24-9, Jr. over Ryan Kipp (Browning) 33-7, Sr. (Dec 5-2)

5/6 - Tucker Masters (Libby / Troy) 36-17, So. over Robert Bertelsen (Whitefish) 29-16, Sr. (Inj. 0:00)

7/8 - Garrett Croft (Polson) 16-13, . over Kaleb Unger (Polson) 2-3, Jr. (Dec 8-3)

170

Places

1 - Hunter Fritsch of Polson

2 - Ryan Running Crane of Browning

3 - Allec Knapton of Columbia Falls

4 - Charlie Bullcalf of Browning

5 - Jake Houlihan of Frenchtown

6 - Lucas Thacker of Columbia Falls

7 - Ethan Chavez of Corvallis

8 - Jamison Webster of Ronan

Matches

1/2 - Hunter Fritsch (Polson) 21-1, . over Ryan Running Crane (Browning) 21-22, Sr. (Fall 0:36)

3/4 - Allec Knapton (Columbia Falls) 14-9, So. over Charlie Bullcalf (Browning) 22-22, Jr. (Fall 4:32)

5/6 - Jake Houlihan (Frenchtown) 16-20, So. over Lucas Thacker (Columbia Falls) 16-11, . (Dec 8-4)

7/8 - Ethan Chavez (Corvallis) 3-11, So. over Jamison Webster (Ronan) 9-14, Fr. (Fall 2:59)

182

Places

1 - Colten McPhee of Columbia Falls

2 - Tate Jones of Frenchtown

3 - Logan Adler of Polson

4 - Tommy Cambell of Browning

5 - Jonah Hinterding of Frenchtown

6 - DJ Laycock of Columbia Falls

7 - Daniel Rigney of Libby / Troy

8 - Jesse LittleBoy of Ronan

Matches

1/2 - Colten McPhee (Columbia Falls) 48-3, over Tate Jones (Frenchtown) 37-10, Jr. (Dec 3-2)

3/4 - Logan Adler (Polson) 18-7 over Tommy Cambell (Browning) 17-7, Jr. (Fall 1:26)

5/6 - Jonah Hinterding (Frenchtown) 6-4, Jr. over DJ Laycock (Columbia Falls) 1-3, Jr. (Fall 2:06)

7/8 - Daniel Rigney (Libby / Troy) 15-26, Sr. over Jesse LittleBoy (Ronan) 3-8, So. (MD 12-3)

205

Places

1 - Justin Mays of Ronan

2 - Jakob Freeman of Columbia Falls

3 - Jayden Salios of Browning

4 - Levi Downard of Frenchtown

5 - Preston Hales of Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan

6 - Aaron O`Roake of Polson

7 - Ashton Akey of Whitefish

8 - Persephone Sandoval of Ronan

Matches

1/2 - Justin Mays (Ronan) 19-6, Sr. over Jakob Freeman (Columbia Falls) 42-9, . (Fall 5:16)

3/4 - Jayden Salios (Browning) 23-6, . over Levi Downard (Frenchtown) 37-9, Sr. (MD 14-5)

5/6 - Preston Hales (Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan) 24-16, Jr. over Aaron O`Roake (Polson) 16-13, . (Fall 2:15)

7/8 - Ashton Akey (Whitefish) 6-31, Fr. over Persephone Sandoval (Ronan) 5-6, Sr. (Dec 3-0)

285

Places

1 - Wacey Zuback of Browning

2 - Taylor Gladeau of Columbia Falls

3 - Cody Miller of Frenchtown

4 - Jasper Drake of Polson

5 - Harley Wise of Corvallis

6 - Jake Woods of Stevensville / Victor

7 - Reece Buchanen of Hamilton / Darby

8 - Tommy Phelps of Columbia Falls

Matches

1/2 - Wacey Zuback (Browning) 30-8, Sr. over Taylor Gladeau (Columbia Falls) 29-4, . (Dec 5-4)

3/4 - Cody Miller (Frenchtown) 35-10, Sr. over Jasper Drake (Polson) 13-13, . (Fall 1:24)

5/6 - Harley Wise (Corvallis) 13-31, Sr. over Jake Woods (Stevensville / Victor) 14-11, Jr. (Inj. 0:00)

7/8 - Reece Buchanen (Hamilton / Darby) 19-22, So. over Tommy Phelps (Columbia Falls) 1-3, So. (Fall 2:06)

Print Article

Read More Sports

Reifsnyder, Shafer win Glacier View Championship

August 21, 2019 at 7:42 am | Lake County Leader Glacier View Golf Club gave away more than $500 in cash and prizes over the weekend as it hosted its annual club championship. Blake Reifsnyder shot a 137 to win the men’s championship while Amanda S...

Comments

Read More

Columbia Falls Swim Team takes fourth at state meet

August 14, 2019 at 7:27 am | Lake County Leader The Columbia Falls Swim Team finished up the season with a fourth place finish at the state meet in Sidney Aug. 3-4 as the team finished first in eight races. Catherine Opalka was the top swimmer fo...

Comments

Read More

Middle school soccer league starting soon

August 07, 2019 at 7:37 am | Lake County Leader Young soccer players in Columbia Falls will soon be getting another chance to hone their skills this fall as the town will host several new middle-school age teams. Comprised of teams from Columbia ...

Comments

Read More

Faldo coming to Eureka

August 07, 2019 at 7:37 am | Lake County Leader Golfing legend Sir Nick Faldo will be coming to Montana later this summer to host a pair of events at the Wilderness Club Resort in Eureka. A three-time Masters Champion and winner of six PGA majors...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 892-2151
PO BOX 189, 926 Nucleus Avenue
Columbia Falls, MT 59912

©2019 Hungry Horse News Terms of Use Privacy Policy
X
X