Thursday, May 13, 2021
48.0°F

Track squads do well at home, on the road

by TERESA BYRD
Staff Writer | April 28, 2021 6:30 AM

Columbia Falls track and field had a strong finish to a good week of competition after the Wildcats tallied 24 personal records to ring in second place overall finishes for both the girls and boys teams at the Columbia Falls Iceberg Invitational on Saturday.

The meet built upon the Cats’ impressive showing of 35 personal records two days earlier that landed the girls team in second and the boys in fifth at the highly competitive Sapphire Twilight Meet in Corvallis on Thursday.

“Our distance kids were phenomenal again, our girl sprinters are a little bit beat up right now — we’re trying to get them healthy— but overall the kids were able to either match their marks from Thursday or even better them, and so I’m pretty excited about that.” said head coach Jamie Heinz after Saturday’s invitational.

Lara Erikson led the Kats at the the Twilight invitational after setting a personal record in the 3,200 meters with a time of 11:47.68, crossing the finish line more than 20 seconds ahead of Hamilton cross country champion Brynnli Poulsen to remain the event’s No.1 class A seed.

“It was an impressive, dominating race and it made a big statement,” said Heinz of Erikson’s performance.

The Cats were led in Corvallis by Jaxon Heinz who took first in the pole vault with a height of 11 feet, 6 inches.

Saturday the Kats were again led by Lara Erikson in the 800 meters with 2:24.9 who this time shared the top podium spot with teammates Madysen Hoerner in the javelin with a throw of 105-09 and Rebekah Walker in the pole vault with a leap of 8 feet even Brock Fisher led the Cats at the Iceberg Invite with a first place finish in the discus by throwing a 117-06. — a personal best.

The Wildcats are scheduled to compete at a Whitefish dual on Tuesday after presstime followed by the ARM Meet at 10 a.m. in Whitefish on Saturday.

BOYS Team scores — Whitefish 162, Columbia Falls 108, Ronan 101, Libby 95.5, Polson 85.5, Browning 46.

100 — 1, Jay Beagle, Lib, 11.33; 2, 2, Marvin Kimera, Wfh, 11.79; 3, Lucas Targerson, Pol, 11.88; 4, Colter Gaertner, Wfh, 12.00; 5, Isaiah Roth, C. Falls, 12.14; 6, Keilen Rausch, Lib, 12.14.

200 — 1, Gabe Menicke, Wfh, 23.24; 2, Isaiah Roth, C. Falls, 24.41; 3, Chayse Hartley, Lib, 25.54; 4, Bryce Dunham, CF, 25.76; 5, Keyan Pretty On Top, Ron, 26.20; 6, Dawson Muth, Wfh, 26.38.

400 — 1, Jay Beagle, Lib, 51.19; 2, Bailey Sjostrom, CF, 54.06; 3, Colter Gaertner, Wfh, 54.55; 4, Zarec Couture, Ron, 55.89; 5, Thunder Smith, Brw, 56.03; 6, Azure Stolte, Wfh, 58.37.

800 — 1, Jeremy Bockus, Brw, 2:02.02; 2, Ryan Dupuis, Pol, 2:10.75; 3, Thunder Smith, Brw, 2:12.24; 4, Mason Genovese, Wfh, 2:12.26; 5, Gabe Lund, Wfh, 2:12.63; 6, Logan Peterson, CF, 2:20.98.

1600 — 1, Jeremy Bockus, Brw, 4:43.84; 2, Brant Heiner, Ron, 4:51.37; 3, Mason Sloan, Pol, 4:52.26; 4, Richard Role, CF, 4:55.56; 5, Ryan Dupuis, Pol, 4:57.68; 6, Jacob Henson, Wfh, 4:59.30.

3200 — 1, Brant Heiner, Ron, 10:09.80; 2, Jacob Henson, Wfh, 10:49.92; 3, James Petersen, CF, 11:38.05; 4, Quinn Clark, CF, 11:39.37; 5, Jonathan Blankenship, CF, 12:07.46; 6, Kai McDonald, Pol, 12:09.36.

110 hurdles — 1, Colter Cornwell, Ron, 16.894; 2, Jarrett Wilson, Pol, 17.53; 3, Bodie Smith, Wfh, 17.90; 4, Cooper Babcock, CF, 18.63; 5, Hayden Mohr-Mead, CF, 19.37; 6, Levi Bachteler, CF, 19.67.

300 hurdles — 1, Colter Conrwell, Ron, 43.91; 2, Levi Bachteler, CfF, 46.52; 3, Chayse Hartley, Lib, 48.38; 4, Hayden Mohr-Mead, CF, 49.0-6; 5, Cooper Babcock, CF, 50.41; 6, Dominick Iron Pipe, Browning, 51.42.

400 relay — 1, Polson (Targerson, Goode, Wilson, Kimmel) 45.64; 2, Whitefish 47.37; 3, Ronan 48.99; 4, Browning 49.41.

1600 relay — 1, Whitefish (Gaertner, Kimera, Menicke, Genovese) 3:41.17; 2, Libby 3:52.20; 3, Polson 3:52.73.

Discus — 1, Brock Fisher, CF, 117-6; 2, Payton Cates, Ron, 115-5; 3, Bode Wold, Wfh, 115-2; 4, Redsky Boggs, Brw, 113-11; 5, Trey Andersen, Lib,m 1129-9; 6, Jonathan Perez, Pol, 109-11.

Javelin — 1, Jonathan Perez, Pol, 148-3; 2, Jaxsen Schlauch, Wfh, 137-4; 3, Jay Beagle, Lib, 136-1; 4, Cody Berry, Wfh, 132-5; 5, Trey Hunt, Wfh, 131-0; 6, Trent Riddel, Lib, 129-5.

Shot put — 1, Talon Holmquist, Wfh, 49-8; 2, Brock Fisher, CF, 40-3; 3, Zane Nordwick, Lib, 38-6; 4, Cyrus Smith, Lib, 37-5.5; 5, Dylan Kelch, Ron, 37-0; 6, Justin Martin3ez, Pol, 36-4.5.

High jump — 1, Payton Cates, Ron, 6-3.

Long jump — 1, Bodie Smith, Wfh, 19-8; 3, Lucas Targerson, Pol, 19-0; 3 (tie), Keilen Rausch, Lib, and Jarrett Wilson, Pol, 18-8; 5, Zarec Couture, Ron, 18-2; 6, Trey Hunt, Wfh, 18-0.75.

Triple jump — 1, Girma Detwiler, Ron, 41-7; 2, Trey Andersen, Lib, 38-8; 3, Barrett Garcia, Wfh, 37-11; 4, Morgan Kyle, Wfh, 37-0.5; 5, Vadim Abrumchuk, Wfh, 36-3.5; 6, Bryce Dunham, CF, 36-2.

Pole vault — 1, Dawson Rose, Lib, 11-0; 2, Lane Clark, CF, 10-0; 3, Caleb Cheff, Ron, 9-0; 4, Dennis Shestak, Wfh, 8-6; 5, Bowdrie Krack, Wfh, 8-6; 6, Cody Berry, Wfh, 8-0.

GIRLS Team scores — Whitefish 222.5, Columbia Falls 111, Libby 92, Polson 61.5, Ronan 61, Browning 18.

100 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 12.85; 2, Rylee Boltz, Lib, 13.39; 3, Alexis Green, CF 13.45; 4, Ally Sempf, CF, 13.73; 5, Olivia Gilliam- Smith, Lib, 13.76; 6, Madison Caruthers, Lib, 13.81.

200 — 1, Brooke Zetooney, Wfh, 26.88; 2, Rylee Boltz, Lib, 27.38; 3, Tommye Kelly, Wfh, 28.06; 4, Madelyn Alexanders, Wfh, 30.52; 5, Susan Servatius, CF, 30.54; 6, Jarel White Grass, Brw, 31.53.

400 — 1, Mikenna Ells, Wfh, 59.47; 2, Hailey Ells, Wfh, 62.12; 3, Ally Sempf, CF, 64.75; 4, Lindsey Brooks, Ron, 65.28; 5, Tommye Kelly, Wfh, 65.86; 6, Brooklyn Roberts, Wfh, 68.03.

800 — 1, Lara Erickson, CF, 2:24.98; 2, Siri Erickson, CF, 2:28.99; 3, Mikenna Ells, Wfh, 2:42.27; 4, Morgan Grube, Wfh, 2:42.76; 5, Kiara IronHeart, Brw, 2:45.14; 6, Raiya Mc-Cutcheon, Wfh, 2:56.86.

1600 — 1, Kiera IronHeart, Brw, 5:47.66; 2, Ashtyn Wagner, Pol, 5:53.36; 3, Olivia Heiner, Ron, 5:55.15; 6, Morgan Grube, Wfh, 6:01.14; 6, Adison Carslson, Pol, 6:03.51; 6, Courtney Hoerner, CF, 6:05.95.

3200 — 1, Olivia Heiner, Ron, 13:51.84; 2, Sami Dolberry Pol, 14:48.09.

100 hurdles — 1, Hailey Ells, Wfh, 17.23; 2 (tie), Bailey Smith, Wfh, and Aurora Smith, Lib, 18.97; 4, Rebekah Walker, CF, 19.36; 56, Kate Hatfield,

CF, 19.57; 6, Michelle Dale, Pol, 19.74.

300 hurdles — 1, Hailey Ells, Wfh, 49.62; 2, Aurora Smith, Lib, 52.42; 3, Bailey Smith, Wfh, 53.43; 4, Rebekah Walker, CF, 54.49; 5, Kate Hatfield, CF, 59.72.

400 relay — 1, Whitefish (H.Ells, Zetooney, Wilde, M.Ells) 51.71; 2, Polson 56.58.

1600 relay — 1, Whitefish (Zetooney, Kelly, Smith, Alexander) 4:34.13; 2, Polson 4:43.61.

Discus — 1, Jennifer Patten, Wfh, 93-2.5; 2, Jaylea Lunceford, Ron, 88-4; 3, Rylie Lindquist, Ron, 87-10.5; 4, Madeline Stutsman, CF 85-4; 5, Brooklyn Smith, Wfh, 84-4.5; 6, Trinity Bell, Pol, 83-2.

Javelin — 1, Madysen Hoerner, CF 1059; 2, Rylie Lindquist, Ron, 99-9; 3, Jennifer Patten, Wfh, 91-11; 4, Madeline Stutsman, CF, 78-0; 5, Ashlyn Finley, Wfh, 63-4; 6, Anna- Marie Kebschull, Lib, 57-4.

Shot put — 1, Jennifer Patten, Wfh, 3011.5; 2, Brooklyn Smith, Wfh, 29-2; 3, Jaylea Lunceford, Ron, 28-9; 4, Drew Steele, Wfh, 28-7; 5, Brooke Zetooney, Wfh, 28-4; 6, Anna Sponable, Pol, 24-7.

High jump — 1, Sophia Zohrer, Wfh, 4-10; 2 (tie) Rylee Boltz, Lib, and Lindsey Brooks, Ron, 4-8; 4, Olivia Clairmont, Ron, 4-6; 5, Taylor Weaver, CF, 4-4.

Long jump — 1, Erin Wilde, Wfh, 17-5.25; 2, Rylee Boltz, Liub, 15-9.5; 3, Olivia Gilliam- Smith, Lib, 15-7.5; 4, Tommye Kelly, Wfh, 15-1.25; 5, Madson Caruthers, Lib, 1310.5; 6, Kylee Seifert, Pol, 13-6.

Triple jump — 1, Savanna Sanderson, Lib, 29-6; 2, Madison Caruthers, Lib, 29-0; 3, Katya Abramchuk, Wfh, 27-2.

Pole vault — 1, Rebekah Walker, CF, 8-0; 2, Kate Hatfield, CF, 7-6; 3, Olivia Gilliam-Smith, Lib, 7-0; 4, Whitney Bodily, CF, 7-0; 5 (tie) Lucy Toelcke, WF, and Lucy Violett, Pol, 6-6.